• 5497702010

Blog Detaylar

Tekstil fason atölye nedir? Kaç kişi Çalışır?

img
481

Tekstil fason atölye nedir? Kaç kişi Çalışır?

Fason atölye tedarikçi firmanın istediği tekstil ürününü kendi makine ve teçhizatını kullanarak sadece işçilik maliyeti karşılığında üretim yapan işletmedir.

Tekstil fason atölyesi giyim üretimi alanında karlı ve potansiyeli olan iş fikirlerinden biridir. Bu sektörde kumaş, iplik ve diğer malzemeler genellikle giyim, ev tekstili ve ya dış giyim tekstil ürünlerini tasarlamak, üretmek için kullanılıyor.Fason üretim atölyelerinde geleneksel el sanatları ve yöntemleri artık yerini modern tekniklere sanayi tipi makinalara bırakmış durumdadır. Bir fason atölyede üretim kapasitesinin adetine göre 5 ila 10 kişi çalışabilirken fabrikalaşma sürecinde 50 kişiden 1000 hatta 3000 kişilere kadar işçi çalışabilir. Fason atölyelere ulaşmak için tıklayınız. fason atölyeler
Küçük adetli giyim üretimi yapan yerler

Fason atölyeleri kişilerin özel ihtiyaçlarına göre de çalışabilmektedir. Bu tip atölyeler genellikle modaevi olarak halk arasında tanınmaktadır. Gayet fazlaca tecrübe gerekmektedir. Örneğin müşterinin sağladığı çizimlerden veya ölçülerden özel kıyafet üretebiliyorlar. Tabi ki kişiye özel olduğu için fiyat olarak çok fazla maliyetlere sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra seri üretim için kurulmuş fason atölyeler belirli standartlardaki ürünleri uygun fiyatlarla üretebilmektedir. Uygun fiyatın tek sebebi yüksek teknolojiye sahip makine ve ekipmanlar ile yapılmaktadır.  modaevi ve terzi dükkanları
Tekstilin Üretim süreci kısaca anlatım.

Öncelikle ham maddeler, iplikler ve diğer malzemeler hazırlanır, daha sonra bu malzemeler kumaş halinde dokuma ve örme makinalarında üretilerek kesime hazır hale getirilir. Sonrasında tekstil atölyelerinin ARGE bölümü olarak bilinen tasarım ve kalıp odalarında tasarım yapılıp kalıp çıkarılıp sonrasında pastal haline getirilerek ürünler kesilir. Nakış, boya, baskı gibi aşamalardan geçirilerek dikim paket işleminden sonra satış stantlarında yerini alır.

Türkiye’nin tekstil sektöründeki yeri nedir?

Türkiye dünyanın en büyük tekstil potansiyeline sahip ülkelerinden biri. Bunun temel nedeni tekstil sektörünün çok fazla insan kaynağına ihtiyaç duymasıdır. Ülkemizde asgari ücret dünyanın birçok ülkesine göre düşük olup, birçok kamu kurumu da özellikle 6. Bölge diye anılan sahalarda işgücü alanında önemli destekler sağlamaktadır. Bu nedenle tekstil sektörü büyük bir potansiyele sahiptir. Tekstil endüstrisi birçok insan için önemli bir istihdam kaynağıdır ve dünya çapında milyarlarca dolarlık bir pazardır.

Ayrıca çevre dostu malzeme kullanımı ve sürdürülebilir üretim süreçleri gibi konular da sektörde giderek önem kazanıyor.