• 5497702010

Blog Detaylar

Overlok nedir? Nasıl Çalışır? Overlok Dikiş çeşitleri nelerdir?

img
408

Overlok nedir? Nasıl Çalışır? Overlok Dikiş çeşitleri nelerdir?Overlok Makinesi ismini İngilizce olan overlocked yani kilitli dikiş anlamına gelen sözcükten almaktadır. Bu dikiş kapatma ya da bitirme dikişi olarak bilinir. Dikiş kumaş örgü ya da dokuma ipliklerini kesilmiş parçadaki saçaklanmayı sabit, kilitli tutmak amacıyla zigzag (sürfile) dikişi yapmak için üretilen makinalardır. Overlok makinaları sanayi tipinde 3ip-4ip-5ip ve 6ip olmak üzere 4 ayrı makine çeşidi bulunmaktadır. Genellikle büyük tekstil fabrikaların da dikiş konfeksiyon atölyelerin de, moda evlerin de, terzihaneler de kullanıma uygun olarak üretilmektedir.


4ip overlok dikişi resmi


Kumaş tipine göre makine kullanımları değişiklik göstermektedir. Örme kumaşlarda 4ip dokuma kumaşlarda 5ip overlok makineleri kullanılmaktadır 3ip overlok ise model ve dikim tekniklerine göre her iki cins kumaşta da yardımcı makine olarak kullanılmaktadır.


Tekstilde genellikle yan çatma, kol takma, omuz alma, ağ çatımı, kenar temizleme, süs dikişleri, iki kumaşı birleştirme gibi adımlarda kullanılır.

Bu makinalarda ayrıca apara kullanımı ile biye takma işlemi , plaka değiştirerek bayb (beybi) overlok süs dikişi yapılabilir.

Bonus olarak 3ip overlok ipleri nasıl takılır?4ip overlok ipi nasıl takılır?


5ip overlok ipi nasıl takılır?

Kaynakça:astaş juki