• 5497702010

Blog Detaylar

Lok makinesi nedir? Nerelerde kullanılır?

img
507

Lok makinesi nedir? Nerelerde kullanılır?

Lok makinesi, örme kumaştan ve trikodan mamul iç ve dış giyim imalatında kullanılan kumaşların üst üste veya uç uca dikişleri için kullanılan spesiyal bir makinedir. Bazı yerlerde dikişsiz giyim diye de bilinen rahatsız etmeyen dikiş şeklini örmektedir En yaygın modeli aynı hizada 4 iğne, 1 tutucu, 1 lüper ve 6 iplikli, karyokalıdır.


Lok makinesi yüksek kalite de iç giyim (boxer,içlik,atlet) spor giyim (tayt,büstiyer,sporcu atlet) ve külot iç dikişlerin de kullanıcıyı rahatsız etmeyen uçuca eklenerek örgü mantığında çalışankaliteli dikiş işleri için uygun makinedir. Bazı modellerte Tek bıçak bazı modellerin de iki taraf bıçak mevcuttur. Bu çalışma şekli dikiş sonrasında kalan artık parçaları temizlemeyi garanti ederek temiz bir dikiş sunar.  Külot çapraz dikişleri gibi inceden daha kalın kumaşlara kadar çok yönlü işleri gerçekleştirmek için idealdir. Makinenin  dizaynı atlet için kullanılan tüp kumaşlar için mükemmeldir. İç giyim üretiminde, dikilecek ürünün özelliklerine göre farklı çeşitleri mevcuttur.


Bu makine her inçte 10 ila 16 adım atabilecek şekilde üretilmiş Fabrika ayarları ise inç başına 12 adımdır.


Lok makinesi spesiyal bir makine olduğundan apara kullanmamaktadır. Ancak ince malzemelerin (mus çorap vb.) dikiminde transport dişlileri değiştirilerek düzgün kauçuk (plastik) uçlu besleme dişlileri takılabilmektedir.

Özellikle diş uçlarında bulunan kauçuklar hassas kumaşlara zarar vermeden dikiş olanağı sağlamaktadır.

Kaynakça : astaş juki ,megep